A csíkszeredai
Kamilliánus Család
Üzenete
XXVIII. évf., 302 szám, 2024 szeptember - Egyházmegyénk idei jelmondata: Újuljatok meg! (Ef 4, 23-24)
Mária neve
Mária névnapjának megünneplése az újkorban bukkant föl, de csak Bécs felszabadítása után (1683. szept. 12.), Pápai intézkedésre vált egyetemessé az Egyházban. A kultusz közép-európai meghonosodását főleg a passaui Segítő Szűzanya (Mariahilf) kegyképének tisztelete ihlette. Lipót császár bécsi udvara a török elől Passauba menekült és itt könyörgött a kapucinus Mariahilf-kolostor kegyképe előtt a szabadulásért. Amikor ez bekövetkezett, a kegykép a győzelem napjának szimbóluma lett és tisztelete villámgyorsan elterjedt.
Ki volt a tiszteletet bevezető pápa? Válasz: Szent XI. Ince pápa.
A Mária, bibliai eredetű női név. Eredeti héber formája Mirjam volt, de ez a görög és latin bibliafordításokban módosult. Jelentése megfejtetlen, minden magyarázata vitatott. Lehetséges jelentései pl.: mirha, ami az ókor egyik legdrágább illatszere, vagy keserű(ség).
Ki közölte a Mária név változatait magyarul 2023-ban? Válasz: Jakubinyi György.
Mária nevének tisztelete már korábban, a középkorban hagyomány volt, a 11. századtól kezdve ünnepelték különböző napokon. Egy híres ferences szónok szerint Szűz Mária nevének öt betűje jelenti azt az öt nagy jótéteményt, amellyel elárasztja a földet. Az „M” betű jelenti az Irgalmasság Anyját (Mater Misericordiae). Az „A” betű jelenti azt, hogy ő az emberi nem szószólója (Advocata), s azért ő mindenkiért közbenjár az Úrnál. Az „R” betű (Reparatrix ruinae) azt jelenti, hogy ő mind az angyali, mind pedig az emberi romlás helyreállítója. Az „I” betű (Illuminatrix) jelentése az, hogy Mária az egész egyháznak és a világnak is a megvilágosítója. Az utolsó „A” betű pedig azt jelenti, hogy ő minden szükségben a nyomorúság segítője (Auxiliatrix).
Ki volt ez a ferences szónok? Válasz: Temesvári Pelbárt.
Magyar nemzetünk Mária országaként vallja meg magát. Könyvtárnyi imában, énekben fordul a Jézus anyjához örömében, bánatában. Talán a legismertebb Máriát segítségül hívó imánk a „Most segíts meg Mária”, amit még a kisgyermekek is tudnak vallásos családokban.
Amint Ő a kegyelem kiapadhatatlan forrása, úgy dicséri Őt a bölcsesség:
„Jó illatot árasztok, mint a szőlőtő, és virágomból pompás, dús gyümölcs terem. Anyja vagyok a szép szeretetnek, az istenfélelemnek, megismerésnek és a szent reménynek. Nálam van az út és az igazság minden kegyelme, nálam az élet és az erény minden reménye. Jöjjetek hozzám mind, akik kívántok engem, és teljetek el gyümölcseimmel, mert lelkem édesebb a méznél, és birtoklásom jobb a lépes méznél! Emlékezetem él minden idők nemzedékeiben. Akik engem esznek, még inkább éheznek, akik engem isznak, még inkább szomjaznak, aki rám hallgat, meg nem szégyenül, s akik értem fáradnak, nem esnek bűnbe. Akik fényt derítenek rám, örök életet nyernek.”
Honnan az idézet? Válasz: Sirák fia, 24, 24-31.
Csíksomlyón az őszi, ú.n. „kis búcsú” Mária nevéhez, szeptember 12-hez kötődik. Ez viszont rendszerint hétköznapra esik, nem főünnep, mégis vasárnapot kíván, amit ki kell számítani.
Hogy számítjuk ki? Válasz: Kisboldogasszonyt (szeptember 8) követő vasárnap.
70-éves kortárstalálkozó Csomortánban
Olyan gazdag volt az elmúlt két hónap, hogy nem fért ki minden esemény, amiről érdemes megemlékezni. Ilyen volt az augusztus 11-én Csomortánban szervezett 70-éves kortárs találkozó, ami újból megtisztelő, lélekemelő volt úgy a templomban, mint az Aracs Közbirtokosság székhelyén. Hálát adhattunk a Teremtőnek az Életért, találkozhattunk, beszélgethettünk régi és jelen dolgainkról. Noha hárman már elköltöztek közülünk, még „népes” csapat gyűlt össze, azóta se születtek ilyen sokan egy évben, korszakot zártunk. Meglepően sok virágot kaptam, ballagásom óta nem volt ilyen.
Az Úz völgyében
Bérmafiamnak, Andriskának tett ígértemnek tettem eleget augusztus 12-én, meglátogattuk az Úz-völgyi magyar két-világháborús katonatemetőt. Útba ejtettük a csinódi „keresztény kápolnát” is, ahol a ház asszonya megosztotta velünk családja különleges hivatását, a „Szeretetláng” terjesztését.
Búcsú a csomortáni Kőkeresztnél
Augusztus harmadik vasárnapján, Isten kegyelméből idén is elzarándokolhattunk a Csomortán határában lévő „Kőkereszti búcsúra”. Nekem különleges alkalom, mivel boldogemlékű Édesapám kezdeményezte ezt a megemlékező ünnepet, az akkori ferences házfőnökkel, P- Lukács atyával. A vihar fenyegetése ellenére benépesedett a hely a szentmisére a felújított szabadtéri oltár körül, Főcelebráns Ft. László Rezső volt, aki lelkesítette a híveket a mindennapok méltó megélésére.
Szentmise után, mint szokás, a zarándokok helyben fogyasztották el otthonról hozott ételeiket. Idén tele autóval vittem a csapatot, akikkel ebéd után nagyot kirándultunk a hegyekben, gyalogosan.
Könyvbemutató Kászonújfaluban
Augusztus 15-én, Nagyboldogasszony napján a kászonújfalusi templomban a búcsús szentmise után, Ft. György Imre, volt kórházlelkészünk bemutatta kétkötetes monográfiáját szülőfaluja életéről. Nagy volt az érdeklődés az aprólékos, mindenre figyelmesen kitérő, tíz évet igénylő munka után. Hálatelt szívvel fogadtam én is az ajándékpéldányokat.
Koncert augusztus 20-án a Szent Ágoston templomban
Augusztus 20-án, Szent István királyunk ünnepén rendkívüli koncertre került sor a városi Szent Ágoston templomban. A kezdeményezés Budapestről indult, a Jézus Szíve templomtól, Szűz Mária tiszteletére. Négy fiatal gyönyörködtetett bennünket szebbnél-szebb énekkel, amit a vendég karnagy kísért orgonán. Személyesen is érintett voltam, mert itthoni fiatalunk Dánél Kunigunda, aki a nagyváradi zeneakadémia hallgatója első lépéseit velem tette meg, amikor önállóan járni kezdett. Éneke mennyei volt, kórházpasztorációs munkám során egyik kedvelt énekünket, a Mária, Mária mennyei szép hajnal-t énekelte angyali hangján. Édesanyjával együtt tanultunk a teológián.
Cserkeszőlőn - Budapesten
Idén is megkaptam a Jó Istentől a megérdemelt vakációt, még többet is, mint gondolhattam volna. Bérmalányom, Bihari Judit meghívására, mint az elmúlt években, az anyaországi Cserkeszőlőre mentünk, idén barát családdal, autóval. Ez a termálvíz, abból is a legmelegebb, jót tesz a testi-lelki egészségünknek, ki is használtuk a lehetőséget fürdőzésre, lazításra, napozásra.
Cserkeszőlő után Budapestre mentem barátnőmhöz Ilonához, akivel folytattuk Magyarország nevezetességeinek meglátogatását. Megnéztük a dinnyési unikum várparkot, tanösvényt, majd Tatabánya Turul emlékművét a Szelim barlanggal és Tata látnivalóit, az Esterházy kerttel, Fényes tanösvénnyel. Budapesten felkerestük a Simon András sírját, majd Emőke barátnőnk meghívott egy esti hajóútra a Dunán, a csodálat világába, az esti fények között a Rákóczy hajón, pezsgővel.
Itthon, az „Ezeréves határnál”: Szeptember ötödikén a fent jelzett bérmalányomékkal Gyimesbükkbe mentünk. Megnéztük a Rákóczi várat, a Kontumáci templomot, a vámházat, a Deáky panziót. Hazafelé Szépvízen a Kassay fogadóban ebédeltünk.
Szeretettel, Bakó Mária Hajnalka, RO – 530 194 Csíkszereda, Hunyadi János, 45/A/27, Tel: 0040 721 088 154 / e-mail: kamillianus@gmail.ro – Archívum: http://www.kamill.romkat.ro/ (mag) www.camillo.romkat.ro (it)
<< 2024 októberi ÜZENET
2024 július-augusztusi ÜZENET > >
|